SolidWorks, AutoCAD, КОМПАС. Порівняння


Невід’ємною складовою сучасного машинобудування є використання інформаційних технологій. Для автоматизації технологічно процесу проектування виробів використовуються САПР (системи автоматизованого проектування).

Одним з таких програмних продуктів, що використовувався студентами ЦНТУ до недавнього часу, був «КОМПАС-ЗD» компанії країни-агрссора «АСКОН». Перш за все це було зумовлено попитом на інженерів зі знанням «КОМПАС» на ринку праці у м. Кропивницький. Сьогодні використання даного програмного забезпечення є насамперед аморальним, але існують й інші причини недоцільності використання «КОМПАС», дослідження та обґрунтування яких представлено нижче.

Перш за все розглянемо ринок САПР в Україні та світі та оберемо схоже за функціональністю програмне забезпечення для порівняння згідно орієнтації освітньої програми «Комп’ютерний інжиніринг технологій, робототехніка та 3D друк» спеціальності 131 «Прикладна механіка» - https://www.kntu.kr.ua/doc/educational%20program/bachelor/2021/131.pdf

За даними веб-сайту «https://www.reddit.com/». що налічує більше 52 млн. користувачів, рейтинг найпопулярніших САПР виглядає так:

«КОМПАС 3D» тут відсутній, хоча компанія «АСКОН» у 2006 році заявила про вихід на західний ринок, випустивши англомовну версію свого продукту.

Хоча рейтинг не зовсім точний, але з вершини списку можна обрати ПЗ для розгляду в українському сегменті. Проаналізувавши більше 300 оголошень на сайті «rabota.ua» за ключовими словами згідно обраного ПЗ у розділі «Виробництво-інженери-технологи» створено діаграму, що зображує попит на фахівців згідно володіння програмним забезпеченням у процентному відношенні.

З діаграми видно, що «КОМПАС» не займає лідерську позицію, але ще користується певним попитом, незважаючи на те, що з 2017 року набув чинності указ президента України №133/2017 про рішення РНБО у застосуванні персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) на компанію «АСКОН» та її представництва в Україні. Зокрема, санкції забороняють передачу технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності.

Згідно наявних рейтингів обрано «Solid Works» та «AutoCAD» для більш детального порівняння з «КОМПАС».

САПР AutoCAD SolidWorks КОМПАС 3D
Призначення та фунціональні можливості

Дво- і тривимірна система автоматизованого проектування і креслення, шо включає в себе повний набір інструментів для комплексного тривимірного моделювання (підтримується твердотільне, поверхневе і полігональне моделювання). 

Також в програмі реалізовано управління тривимірним друком та можливість роботи 3 результатами 3D сканування. Відсутня тривимірна параметризація, тому для конкуренції з машинобудівними САГІР середньої ланки більш підходить інший продукт

компанії «Autodesk», а саме «Inventor», що став на заміну «Autodesk Mechanical Desktop».

Програмний комплекс САПР для автоматизації роботи на етапах конструкторської та технологічної підготовки виробництва призначений для розробки виробів будь-якої складності. Програмний комплекс поєднує в собі базові конфігурації та різноманітні прикладні модулі.

Інтерактивний  графічний редактор, оснащений інструментальними засобами, що дозволяють створювати твердотілі об’єкти з використанням набору елементарних параметричних тіл при виконанні проектно-конструкторських, технологічних та дизайнерських робіт у машинобудуванні, приладобудуванні, будівництві та архітектурі

Підтримувані ОС Windows, Mac OS, Linux Windows, MacOS Windows, Linux, Альт...
Системні Вимоги Чотириядерний процесор з тактовою частотою від 3 Ггц, від 16 ГБ ОЗП, відеокарта з 4 ГБ відеопам'яті Багатоядерний процесор з тактовою частотою від 3,3 Ггц, від 16 Гб ОЗП, сертифікована відеокарта Чотириядерний процесор з тактовою частотою від 3Ггц. Від 16 Гб ОЗП, відеокарта з 2 Гб відеопам'яті
Дата розробки першої версії 1982 р. 1995 р. 1989 р.
Переваги та недоліки

До нечисленних недоліків програми AutoCad можна віднести складність прив'язки інформації з бази даних до графічних об'єктів. Так як програма працює вже близько двох десятків років, багато елементів програми, які були актуальні в минулому, зараз частково або повністю втратили свою актуальність, але збереглися в інтерфейсі програми. Як приклад, можна навести екранне меню, яке було актуально за часів, коли комп'ютер не мав маніпулятора типу «миша». Основною перевагою AutoCad є доступність для створення на його базі потужних спеціалізованих розрахунково-графічних пакетів. Autodesk випускає дві основні лінійки продуктів, призначених для будівельників і архітекторів (Autodesk Architectural Desktop, Autodesk Land, Autodesk Civil Design, Autodesk Map і т. д.) І машинобудування (Autodesk Mechanical Desktop, Inventor,). Всі ці продукти використовують AutoCad як основу, тому користувачам, які відчувають себе впевнено в AutoCad, не складе великих труднощів почати працювати з будь-яким з них.

Переваги: підготовка виробництва різноманітних виробів незалежно від їх складності та функціонального призначення, відсутність обмежень  по кількості компонентів складних збірок, широкі можливості для оформлення необхідної конструкторської документації, можливість випробування спроектованих моделей на міцність в наближених до реальних умовах. Недоліком цього програмного забезпечення є те, що іноді зустрічається некоректне проставлення розмірів, що легко виправляється користувачем вручну

До переваг можна віднести простоту освоєння та орієнтацію на пострадянські стандарти, що схожі на вітчизняні. Простота створення технічної документації. До недоліків можна віднести більш спрощений функціонал, недостатню кількість бібліотек, складність імпорту тривимірних моделей з інших програм, погано реалізована можливість візуалізації, оформлення системи поверхневого моделювання. Ці переваги та недоліки пов'язані з тим, що насамперед система розроблялась для 2D креслення.
Ліцензія Від 1400$ на рік. Безкоштовна студентська ліцензія https://www.autodesk.com/education/edu-software Від 1400$ на рік. Також є студентська ліцензія за узгодженням з відділом продажів Відсутня в Україні, підсанкційний продукт

Після проведеного огляду можна зробити певні висновки. Слід зазначити, що програмні продукти від «Autodesk» займають лідируючу позицію на ринку САПР, a «AutoCAD» є базою для освоєння інших продуктів компанії. «SolidWorks» - потужний інструмент для конструкторсько-технологічного проектування, що користується неабиякою популярністю серед українських підприємств. Для цих продуктів присутня дешева навчальна підписка та безліч навчального матеріалу. «КОМПАС 3D» має деякі переваги у двовимірному проектуванні, але повільний розвиток тривимірної складової та відносно слабкий функціонал, санкції, відсутність ліцензії та моральні аспекти роблять використання цього продукту безперспективним та недоречним.

Майстренко Андрій, фахівець з інформаційних технологій,
аспірант кафедри машинобудування, мехатроніки і робототехніки